2024. november 11., hétfő

AJ DADA AJ DA -- SZFÉRÁK ZENÉJE IV

Ma már a volgai hajóvontatók dala is a szférák csillagai közt zeng.

Mély, mint a régi Oroszország szenvedése és öröme, nehéz, mint az erőfeszítés minden jutalom nélkül, utazás soha megérkezés nélkül, erős, mint az orosz szerelem, erősebb az orosz télnél. A rendkívül sokféle feldolgozás verzió ellenére ennek a dalnak nincs ránca, most már örökéletű: "itt Oroszország… itt csak azok nőhetnek fel, akiknek a lelkében van ez a föld"…

És egyben az egyik legszebb orosz népdal. Csak az nyúljon hozzá, aki megpróbál még valami odaillőt hozzátenni. Mi a szférák felől próbáljuk tükrözni. ezt a szépséget, néhány jellemző orosz dal-motívum vagy -töredék hozzáadásával.

Maga az eredeti népdal egy igazi orosz munkadal, egy izom- és izületropogtatást jelentő kemény munka buzdítására: „ej, uhnyem” annyit jelent, hogy „rajta, húzzuk!” még egyszer és még egyszer, és ez a húzás motívum hatja át az egész dalt ismétlődik minden versszakában.  Ha kell, kitörjük az útban álló nyírfácskát is. Másodszor: megyünk és a napocskának éneklünk, hogy ő is segítsen a szép idővel. A harmadik versszak: ej, te Volga, szélességgel és mélységgel áldott folyó-anyánk…  Oroszul mindössze ennyi…

Azonban nemcsak a munkadal verzió létezik a későbbi feldolgozásokban, hanem a korbáccsal vert rabok kétségbeesett dala is, hiszen mind a vállalkozó mind a kényszerített vontatók léteztek a valóságban. A magyar „fordítás” vagy inkább újraírás is az utóbbiakhoz tartozik, és van gondolati létjogosultsága. Mi is Rózával is korábban csak ezt ismertük, azonban az eredeti énekelt orosz szöveg a munkadal jellegről győzött meg bennünket.

Az itteni zenei feldolgozásban  ̶  orgona, szoprán, alt, tenor, basszus szólamokkal  ̶  némileg mindkét gondolatot támogatjuk az idők távlatából…Először az orgonaszó csendül fel, majd másodszor a kórus férfi és női kara felváltva, harmadszor pedig a teljes kórus egyszerre énekel…

Az orgonaszó a mai kiforrott zenei dallamívet viszi helyenként modern akkorddokkal, amíg a kórus apró hajításokkal némileg eltérően a népi hang-eltéréseket példázza. A tempó is eltérő valamelyest. A váltott kórus gyorsabb tempóra biztat, a végső összesített kórus inkább a lassabb, raboskodó vontatókat tükrözi.

Nézzétek és hallgassátok a szférák zenéjének legfrissebb darabját  ̶  szeretettel Róza és Gyula

Elérhetőségek:

A youtube keresőbe beírva: Aj dada aj da

https://youtu.be/b-i3bYLfKlw?si=MqSCaOmyp_eaBWEj

https://videa.hu/videok/zene/aj-dada-da-ej-unyem-volgai-hajovontatok-juzmZ786ryws0M2o 

2024. július 29., hétfő

MISSISSIPPI, AVAGY SZFÉRÁK ZENÉJE III

 

Rejtélyes dolog a világegyetem léte, milliárdnyi csillag ragyogásával. Az emberiség évezredek óta próbálja megismerni mibenlétét, titkait, üzeneteit.

Most mi is ennek nyomába eredtünk, hogy lehozzuk a földre a szférák zenéjének egy következő töredékét.  Az új tétel már kifejezetten emberi alkotás további életét, változatát idézi. Most a világhírű Paul Robeson alkotásából merítettünk a mennyei tovább éléséhez. Az Ol’ Man River című dalának örök-éléséről lesz szó.

Az első fekete világsztár dalát még gyerek korunkban ismertük meg. Párom, Róza kórusban énekelte, én hegedűn játszottam a Zúg a folyót. Már akkor egy életre megtanultuk a dallamait. A szövegét tekintve igen sok változatban fordították, különböző nyelvre. magyarra is. Ez pontosan a nagy népszerűségére utal. A szövegek érzelmesek és az amerikai négerek sorsának keserű voltát idézik, hiszen a dal keletkezése az 1930-as évekre tehető.

Zeneileg is sok változatban van jelen. Az eredeti Paul Robeson szerző és előadó hangján túlmenően megjelenik más zenekari kíséretben, más hangzással, az erőteljes basszus mellett női szoprán énekben is. Ez egy igazi néger spirituálé…

Ez a dal is az ősi pentaton skála hangjait idézi. Azaz annak modernizált változatát, a fél pentatont. A mi zenénkben a különösség abban van, hogy kihangsúlyoztuk a pentatóniát, hogy megtartsa hangzásának fényének, a hangjai csillogásának szépségét. De hogy mégis teljesen újszerű legyen, a zenei szerkesztésbe bekerült egy szoprán szólam is.

A zene hangszerelése teljesen megegyezik az első tétel hangszerelésével, azaz szoprán-alt-tenor- basszus-orgona.

A stúdiómunka itt is különleges sztereó hangzást hozott, melynek teljes élvezetét fejhallgatóval érhetjük el.

 

Kedves követőink és érdeklődőink, nézzétek, hallgassátok e művet  ̶  szeretettel Róza és Gyula

 

Elérhetőségek:

YouTube keresőben: Mississippi III Derkovats

https://youtu.be/6AQsAckD2NQ?si=TzoyV3erIjhQblJX

https://videa.hu/videok/zene/mississippi-szferak-zeneje-iii-neger-spirituale-ol-man-river-goHFIqYUdStOqR2O

 

2024. február 21., szerda

SZFÉRÁK ZENÉJE ii -- MUSIC OF SPERES

 Rejtélyes dolog a világegyetem léte, milliárdnyi csillag ragyogásával. Az emberiség évezredek óta próbálja megismerni mibenlétét, titkait, üzeneteit.

Most mi is ennek nyomába eredtünk, hogy lehozzuk a földre a szférák zenéjének egy másik töredékét. Amig az előző tétel az Orion csillagkép Nimródját idézve szólalt meg, addig ez a második tétel csillagképe a Nagymedve, amelynek egy részlete a jobb felső részben maga a Göncöl szekér.

A nyáron Erdélybe kirándultunk párommal, Rózával. És az egyik este együtt néztük a sziklás hegyek feletti égboltot, s megpillantottuk a Göncöl szekeret. Ekkor jelent meg képzeletemben az Ó-székely himnusz, amelyet gyerek koromban legelőször a zeneiskolai tanulmányaim során ismertem meg Bartók Béla feldolgozásában. Ekkor ugrott be a tudatomba, hogy Róza felmenői is székelyek… és a székelyek tiszteletére fogunk írni egy zenét, és hogy ez a Ó-székely himnusz átdolgozása lesz. Az a Ó-székely himnusz, amelyet a Csíksomlyói búcsún az egész gyülekezet együtt énekelt.

Zeneileg ez a dal az ősi pentaton skála hangjaira épül. Ezt megtartva, csak egy-egy sorvégi „modern” akkord hanggal lett változtatva, így megtartja a pentaton hangzás fényének, a hangjai csillogásának szépségét. De hogy mégis teljesen újszerű legyen, a zenei szerkesztésbe bekerült egy pentaton segéd dallam is, amely önállóan is, valamint a himnusz dallamával egyidejűleg is megjelenik. A zene hangszerelése teljesen megegyezik az első tétel hangszerelésével, azaz szoprán-alt-tenor- basszus-orgona.

A stúdiómunka itt is különleges sztereó hangzást hozott, melynek teljes élvezetét fejhallgatóval érhetjük el.

 

Ó-székely himnusz

 

Óh, én édes jó Istenem,

oltalmazóm, segedelmem,

Vándorlásban reménységem,

ínségemben lágy kenyerem.

 

Vándorfecske sebes szárnyát,

vándorlegény vándorbotját,

Vándor székely reménységét,

Jézus áldd meg Erdély főldjét.

 

Vándorfecske hazatalált,

édesanyja fészkére szállt.

Hazajöttét megáldotta

Boldogságos Szűz Mária.

 

Kedves követőink és érdeklődőink, nézzétek, hallgassátok e művet  ̶  szeretettel Róza és Gyula

 

Elérhetőségek:

YouTube keresőben: Szférák zenéje II Derkovats

https://youtu.be/3YrtfjREkbM?si=Vi4GJWIHdMLdMxwy

https://videa.hu/videok/zene/szferak-zeneje-ii-music-of-4m2csRRdNGMGjXr3